6 Weidera
Zobacz film


Patrz cały cykl "Dzień po dniu"...

abs Ćwiczenia na brzuch to nie tylko 6 Weidera. Możesz również ćwiczyć 8 minut dziennie przy pomocy programu 8 Minutes Abs Workout. Zobacz więcej: Ćwiczenia na brzuch.

6 Weidera - Przygotowania i porady

Niewiele osób wie, że aerobiczna szóstka Weidera została rozpisana jako zestaw zawierający dziewięć, a nie sześć ćwiczeń. Z bliżej nieokreślonych przyczyn skrócono ją ostatecznie do obecnej postaci. Reżim treningowy obejmuje szereg wskazówek i wytycznych, których należy przestrzegać, aby wykonywane ćwiczenia przyniosły pożądany efekt.

Na początek konieczna jest rozgrzewka, która przygotowuje mięśnie do treningu i zapobiega kontuzjom. Zalecana jest ok. dwudziestominutowa rozgrzewka aerobowa. Wszystkie ćwiczenia należy wykonywać na twardym podłożu (najlepiej na macie treningowej) bez pośpiechu, utrzymując pełną koncentrację i kontrolę nad poszczególnymi fazami ruchu. Podczas ćwiczeń mięśnie muszą być stale napięte - nie wolno dopuścić do ich pełnego rozluźnienia. Moment szczytowego napięcia mięśni powinien zostać ponadto zaakcentowany pauzą w ruchu i pełną koncentracją na napięciu.

W treningu opracowanego przez Weidera pojawia się pojęcie "cyklu" i "serii". Liczba cykli informuje, ile razy należy powtarzać ćwiczenie. Z kolei seria to liczba powtórzeń wszystkich ćwiczeń w danym dniu. Chcąc osiągnąć zamierzony efekt, ćwiczenia muszą być wykonywane w seriach i cyklach systematycznie przez ściśle określony w planie treningowym okres czasu. Ilość cykli i serii ćwiczeń należy zwiększać zgodnie z wytycznymi. Pomiędzy kolejnymi seriami można wykonać krótką przerwę, podczas której można rozciągnąć mięśnie brzucha. Przerw nie wolno robić pomiędzy cyklami, a maksymalna liczba dni, na którą można przerwać cykl, to jeden. Jest to spowodowane tym, że każdy z dni jest istotny dla motorycznego pobudzenia mięśni brzucha. Jeśli będą one miały przerwę dłuższą niż jednodniowa, zostanie zaburzony cykl ich długotrwałego obciążenia, co może niekorzystnie odbić się na oczekiwanych rezultatach końcowych.

Aerobiczna szóstka Weidera nie jest cudownym lekarstwem na idealny brzuch, które przy minimalnym wysiłku pozwoli osiągnąć spektakularne rezultaty. To surowy, sztywny reżim, który wymaga determinacji, systematyczności i poświęcenia. Przy przestrzeganiu powyższych zasad oraz zmianie diety na bardziej zbilansowaną, w ciągu zaledwie 42 dni można w znaczącym stopniu pozbyć się nadmiaru tkanki tłuszczowej z okolic brzucha i rozpocząć rozwijanie silnych mięśni. Po sześciu tygodniach regularnych, prawidłowo wykonywanych ćwiczeń można wzmocnić mięśnie brzucha, a także ukształtować ich rzeźbę. Dieta nie jest konieczna, jednak dzięki jej zastosowaniu rzeźba brzucha będzie lepiej widoczna. W sytuacji, w której ćwiczący ma znaczną ilość tkanki tłuszczowej na brzuchu, bez diety nie uda mu się uwidocznić mięśni. Dlatego też pomocne będzie zmniejszenie ilości spożywanych posiłków, ograniczenie tłuszczy i węglowodanów i rozłożenie posiłków na 4-5 mniejszych porcji. Należy także wyeliminować z diety cukier i pić dużo (min. 2 litry) wody mineralnej dziennie.

Rozpoczynając program Weidera należy pamiętać o tym, że po jego ukończeniu mięśnie brzucha będą wzmocnione i silniejsze. Nawet jeśli wymarzony "sześciopak" nie będzie przypominał tego widocznego na zdjęciach z katalogu sportowego, nie należy się załamywać. Wzmocnione mięśnie brzucha pomogą uzyskać wyprostowaną sylwetkę, ustabilizują kręgosłup i spłaszczą brzuch. Ćwiczenia wraz z dietą pomogą spalić tkankę tłuszczową, a także wyrobią nawyk trenowania i pomogą zmienić styl życia na bardziej aktywny.